Türkçenin düzgün kullanımı

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Türkçenin düzgün kullanımı

Mesaj tarafından esen Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 13:20

Merhabalar öncelikle bir öneride bulunmak istiyorum , umarım ki dikkate değer bulunur. Forumumuz yeni( şimdiden benimsedim ) ve dolayısıyla tam olarak bazı noktalar göz ardı ediliyor olabilir... Dediğim gibi benimkisi sadece bir öneri, kullanıcılarımızdan Türkçenin daha doğru kullanımını ve telafuzlara biraz daha dikkat etmelerini isteyebilirmiyiz. Bu biz kullanıcılar için daha anlamlı ve eğitici olacaktır. ( Tabi şahsi düşüncem) hemde yeni nesilin Türkçeyi daha iyi kullanmasına küçükte olsa bir katkıda bulunacaktır. Sohbet kanallarında kullanılan kısaltmalar ve anlamı olmayan kelimelerin kullanımını önlemek için admin veya modlardan rica etsem kabul görürmü.

Forumda küçük arkadaşlarımız var, dolayısıyla örnek alacakları bir çok nokta olacaktır, benim isteğim düzgün Türkçe kullanımını alışkanlık edinmeleri, malum günümüzde artık buna pek dikkat edilmiyor

Şimdiden Teşekkürler

esen

Yararlılık Puanı : 0
Kadın

Kullanıcı profilini gör

Geri: Türkçenin düzgün kullanımı

Mesaj tarafından [MetaL.countess] Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 14:03

isteyebilirmiyiz deiL, isteyebilir miyiz
nesilin deiL, neslin
görürmü deiL, görür mü
Forumda küçük arkadaşlarımız var, dolayısıyla örnek alacakları bir çok
nokta olacaktır, benim isteğim düzgün Türkçe kullanımını alışkanlık
edinmeleri, malum günümüzde artık buna pek dikkat edilmiyor

bu cumLede de virguLLern olduu yerLerde ve cumLenn sonunda nokta buLunması gerekiyordu...

bu basLı acmıssın ama snnde gordum kadarıyla yanLısLarın var.. eer istiosan, sn bu sekiLde yaz foruma. bnm bu skLde yazmam, daha hızLı oLabiLmek, yoksa daha "ciks" gorunsn fLn die deiL... ozeLLKLe bana konusmdının farkındayım ben sadece kendi grsmu beLirtiyorum.. bence herkes istedii gibi yazabiLmeLi...

[MetaL.countess]
Moderatör
Moderatör

Yararlılık Puanı : -105
Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından martikanadi Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 15:52

@esen arkadaşım bu konuda kesinlikle katılıyorum sana, başka forumlarda da burada da elimden geldiğince dikkatli olmaya çalışıyorum. Türkçe'nin katledildiğine inanıyorum, daha hızlı yazmak isteyenler veya tabir-i caiz ise "ciks" görünsün diye yazanlar belki haklı olabilirler; ancak internek dili diye yaygınlaşan dil, günlük konuşma diline de yansıdı. Bu konuda artık bir şeyler yapmak gerektiğini düşüyorum.
Katkı saglamak isteyenlere ve istemeyenlere sonsuz saygı duyarım.. Katkı sağlayacak 3-5 kişi çıkarsa da ne mutlu bize...

martikanadi
V.I.P
V.I.P

Yararlılık Puanı : 15
Kadın
Hobi : Anime :),

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından [MetaL.countess] Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 16:20

martikanadi bisi sormk istiorm.. nickin niye "martı kanadı" deiL de "martikanadi"?

[MetaL.countess]
Moderatör
Moderatör

Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından kikoushi Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 16:41

Bıcırık sorduğun sorunun gereksiz olduğunu farketmişsindir umarım, kullanıcı adının Türkçe karakter kabul etmediğini düşünerek yapılmış bir durumdan kaynaklanıyor sanırım bu durum... Ayrıca, "esen" söylediğinin doğruluğunu kabul ediyorum, fakat herkesten bunu rica etmekten başka bir şey yapılamaz, bazı alışkanlıkların bırakılmasının zor olduğunu düşündüğümden böyle söyledim açıkcası, ama diğer dikkat etmeyen arkadaşlar da biraz olsun yazımda özen gösterirlerse, Türkçe'nin ve sitenin temizliği açısından çok daha sağlıklı olacaktır. Gerekli hassaslığı gösterdikleri için de bazı arkadaşlara özellikle teşekkürler ^^

kikoushi
Site Owner
Site Owner

Yararlılık Puanı : 878
Erkek
Hobi : NBA-Adventure Oyunları-Gerilim Filmleri/Romanları
Lakap : Goku

Kullanıcı profilini gör http://animeup.clicboard.com

Mesaj tarafından DarkeLia Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 17:00

Ne kadar dikkat etmeye çalışsak da sanırım hızlı yazmamızdan dolayı arada bir hatalar oluyor. Ben de elimden geleni yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim

DarkeLia
*darke*
*darke*

Yararlılık Puanı : 64
Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından [MetaL.countess] Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 17:07

Goku demiş ki:Bıcırık sorduğun sorunun gereksiz olduğunu farketmişsindir umarım, kullanıcı adının Türkçe karakter kabul etmediğini düşünerek yapılmış bir durumdan kaynaklanıyor sanırım bu durum...

hyr oLe dusunmuorm.. bi siteye ue oLurken eer boLe bi sorun varsa, bununLa iLgiLi uyrıLar oLuo geneLde... eer yoksa ve boLe oLabiLeceini dusnuosa, deneyebiLirdi en azından...

[MetaL.countess]
Moderatör
Moderatör

Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından martikanadi Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 17:19

Türkçe kullanımından bahsediyorum?... "Yurtdışında yaşayan ve Türkçe karakter kullanamayanlar hiç yazmasınlar" demiyorum, sadece biraz daha dikkat edilebileceğini düşünüyorum. Ama siz dikkat etmek istemiyorsanız bir şey diyemem... Kendi tercihiniz saygı duyarım....

martikanadi
V.I.P
V.I.P

Yararlılık Puanı : 15
Kadın
Hobi : Anime :),

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından [MetaL.countess] Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 17:24

martikanadi demiş ki:Türkçe kullanımından bahsediyorum?... "Yurtdışında yaşayan ve Türkçe karakter kullanamayanlar hiç yazmasınlar" demiyorum, sadece biraz daha dikkat edilebileceğini düşünüyorum. Ama siz dikkat etmek istemiyorsanız bir şey diyemem... Kendi tercihiniz saygı duyarım....

yazdıkLrm yanLıs anLsıLmasın, kotu anLamda soLemedim hicbirini.. ayrıca ustekki mesajımda da soLedim, bu kısaLtmLr fLn daha hızLı oLabiLmek adına... yani bunLar sadece, bi uyenin yorumLarı... amacım tepki deiLdi... herneyse..

[MetaL.countess]
Moderatör
Moderatör

Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından renJ Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 17:42

Bundan sonra türkçemizi düzgün kullanmaya and içiyorum ! Herkeside bu topiğe bekliyoruz.Bu dil bizimdir bizim kalacak diyerek kötü bir espri yaptığımın farkındayım ama bu da içimden geldi.

renJ
Moderatör
Moderatör

Yararlılık Puanı : -70
Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından new_cellie Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 17:46

iki saattir okumakla yetiniyorum bari yazayım..Evet katılıyorum düzgün kullanmamız lazım.Ne kadar dikkat etmeye çalışsamda bende bayaa yanlışlar yapıyorum kısaltmalar kullanıyorum ( kendime )
en sinir olduğum olayda türkçe bir cümle kuran insanın o cümleye inglizce kelimeler serpiştirmesii neyseki sitemizde böle biri yok şu an

new_cellie
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Yararlılık Puanı : -29
Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından renJ Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 17:52

Örnek olarak ok kelimesi direk türkçemize KARA lekeler sürüyor.

renJ
Moderatör
Moderatör

Yararlılık Puanı : -70
Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ELRoSRoND Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 18:12

valla ben yurt dışına gitme planları yaptığımdan bu yaz özellikle anlamak okumak yazmakta sorun olmasa da konuşmakta biraz güçlük çektiğimden melez ing tr cümleler ya da sadece ing cümleler kullanıorum ama amaç türkçeyi katletmek deil hata türkçem baya iyidir maksat eksik tmmlamak.. forumlarda msnlerde ise zaman dan tasarruf babında abzürt kısaltmalar görmüo deiliz ama alıştık artık uygulanabilir ama özü korumak lazım..

ELRoSRoND

Yararlılık Puanı : 8
Erkek
Hobi : okur dinler izler gözler sezer arada müdahale de eder...

Kullanıcı profilini gör http://myanimelist.net/animelist/ELRoSRoND

Mesaj tarafından bLue-Dragon Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 19:01

benim arada yalnışım vardır oda hızlı yazmamdandır..

bLue-Dragon
Admin
Admin

Yararlılık Puanı : 639
Erkek
Hobi : Msn-Pc-Anime

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ELRoSRoND Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 19:12

vaaay çok kafiyeli oldu rapçi falan ruhu var sende blue

ELRoSRoND

Yararlılık Puanı : 8
Erkek
Hobi : okur dinler izler gözler sezer arada müdahale de eder...

Kullanıcı profilini gör http://myanimelist.net/animelist/ELRoSRoND

Mesaj tarafından bLue-Dragon Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 19:14

vay be kafiyeli olmuş helal bana repçi rruhu söylemeyi denemedim hiç ama dinlerim

bLue-Dragon
Admin
Admin

Yararlılık Puanı : 639
Erkek
Hobi : Msn-Pc-Anime

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından [MetaL.countess] Bir Ptsi 7 Nis. 2008 - 19:16

isLio demekki bi sure sonra.. bende kantinde tost isterken scream yaptıımı hatırLarım.. onu hatırLarkende gosLerim doLar.. bi daa yapamadım oLe bi screamm :böhü: [simdi de bu basLıa geLip ne die scream yazarsın demeyin scream burda terim anLamLı =)]

[MetaL.countess]
Moderatör
Moderatör

Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından esen Bir Salı 8 Nis. 2008 - 8:20

Arkadaşlar hepimizin hataları olacak bu doğaldır, nitekim benimde hatalarımı MetaL.countess düzeltmiş . Maksat tamamen sıfır hatasız yazmak değil yazılan yazıları okuyan kişininde anlayabilmesi. Benim hiç bir zaman dilbilgisi dersim iyi olmadı tabiki bu mazeret değil. Yazıma ve telafuzlara elinden geldiğince dikkat eden arkadaşlara teşekkürler etmeyenlere bir şey diyemiyorum zaten yazdıklarını anlamıyorum

Not: yazım hatalarım olmuş olabilir, yanlışlarımı söylerseniz düzeltirim

esen

Yararlılık Puanı : 0
Kadın

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Brightblade Bir Perş. 17 Nis. 2008 - 22:41

bu arada forumlarımız türkçeleşti, türkçeleştide türkçeleşmeseydi keşke... ilk önce animemanganda gördüm daha sonra burda.. acaba forum şirketimiz bu işi kime yaptırdı? nereye baksam garip bir ifade var.. yukarda kapı yazıyor portal yerine.. altta (En son bu saatlerde 24 bağlı olan üyeler=24 saat içinde bağlanmış olan üyeler demek istiyor), yine oralarda biryerde Vergi diye bişey var neyin vergisiyse artık... habide son mesajlar kısmında " En son izlediğin Anime Bölümü!Bugün 23:32 tarafından Brightblade" ki buda taktir edilesi bir cümle.. gülesim geldi..

Brightblade
V.I.P
V.I.P

Yararlılık Puanı : -232
Erkek

Kullanıcı profilini gör http://animemangantr.turkforumpro.com/index.htm

Mesaj tarafından aXed_mind Bir Çarş. 23 Nis. 2008 - 5:52

evet yaw, çok ilginç oldu,hatta gereğinden fazla ilginç oldu..

aXed_mind
Admin
Admin

Yararlılık Puanı : 1317
Erkek
Hobi : Serbest Çağrışım..
Lakap : Orkidm var en zor gnümde,Pilav yerim Sarıyer'de,Bacağma dolarm kariyeri de,Çocuk da yparm bariyer de

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından kikoushi Bir Çarş. 23 Nis. 2008 - 14:02

Daha o hiçbir şey, yönetim panelindeki: "Kullanıcıları budayın" sekmesi beni ilk gördüğümde gülmekten öldürdü ^^

kikoushi
Site Owner
Site Owner

Yararlılık Puanı : 878
Erkek
Hobi : NBA-Adventure Oyunları-Gerilim Filmleri/Romanları
Lakap : Goku

Kullanıcı profilini gör http://animeup.clicboard.com

Mesaj tarafından Brightblade Bir Çarş. 23 Nis. 2008 - 15:44

hahaha valla şimdi okuyunca bende yarıldım.... şu ankettede "sondalama" yazıyor, hakkaten türkçemizi gitgide güzelleştiriyorlar

Brightblade
V.I.P
V.I.P

Yararlılık Puanı : -232
Erkek

Kullanıcı profilini gör http://animemangantr.turkforumpro.com/index.htm

Mesaj tarafından beyazm Bir Cuma 13 Haz. 2008 - 10:14

Şu türkçenin düzgün kullanımı olayına ben de katılıyorum, keşke tüm kullanıcılar bunu dikkate alsa. Bir de özellikle bu site de görüyorum, herkes birbirine rumuzunun dışında bir isimle hitap ediyor, 500-600 iletim olmasına rağmen, ben hala kimin kim olduğunu çözemedim.
Arkadaşlar eğer isminizle hitap edilmek istiyorsanız rumuz olarak o isminizi kullanın bence. Aslında bir rumuz seçip kayıt olduysanız o sizin zaten benimsediğiniz bir isim yani kendinize seçtiğiniz bir isim sayılır. Tabii ki bunlar benim düşüncelerim, herkesin ki farklı olabilir, buna da saygı duyarım.

beyazm

Yararlılık Puanı : -3
Erkek

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından aXed_mind Bir Cuma 13 Haz. 2008 - 13:44

şahsi fikirlerimi belirteyim ben de o zaman..

üye olduğum diğer forumlardan çok farklı görmekteyim animeup forumunu..normalde tabiri caizse iş ilişkisi ön planda olan diğer forumlardan nacizane farkı, kullanıcıların, bu ilişkiden öte olarak arkadaş olmasını, belli başlıklar altında bütünleşmesini sağlamasıdır..

dolayısıyla, bir insan, fazlaca şeyler paylaştığı üyelerin ismini de rumuzunu da bilmekte sakınca görmez.eğer bir kullanıcı, çekinmeden kendi adını vermişse, o kullanıcıya ismiyle yada rumuzuyla hitap etmekte bir fark yoktur.

ama kişinin kendi prensipleri vardır, buna da saygı duyulması zorunludur. mesela sen ismini vermek istemezsen, kimse o ismi sana zorla sorma hakkına sahip değildir. ismini vermeyen kullanıcıya rumuzuyla hitap etmekten de, hitap eden kişiye bir zarar gelmez.

yine de eğer isimleriyle tanıyamıyorsan, tanımak için bir liste olsun, kullanıp kullanmamak yine sana bağlı:

goku: caner (owner)
brightblade: serkan (bright)
new_cellie: nesibe (nes)
metal countess: bıcır
blue dragon: özkan
elrosrond: özcan
x renji: renJ (arada sırada ßeth diyorum ben)
natulcien: ece
axed mind: yiğit (baltalı)

şimdi adı aklıma gelmeyenler varsa, hepinizden özür dilerim, bu sizi önemsemediğim değil, uyku sersemi olduğum anlamına gelir.

aXed_mind
Admin
Admin

Yararlılık Puanı : 1317
Erkek
Hobi : Serbest Çağrışım..
Lakap : Orkidm var en zor gnümde,Pilav yerim Sarıyer'de,Bacağma dolarm kariyeri de,Çocuk da yparm bariyer de

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından beyazm Bir Cuma 13 Haz. 2008 - 15:09

herkes ismini vermekte elbetteki serbesttir, ancak bu isimlerin sitede kullanılması siteye sonradan katılan üyelerin kendilerini sitenin dışında hissetmelerine neden olacaktır. Yukarıda yaptığın şeyin yani hangi rumuzların hangi isimlere ait olduğu konusu site de daha farklı ve belirgin bir yerde verilebilir, eğer kullanım bu şekilde devam edecekse de verilmelidir bence, evet yeni kurulmuş bir site ya da fazla üyesi olmayan bir site olduğundan herkes birbirine daha yakın-yakınlaşmış olabilir ama bu durum, site eğer herkese açıksa ve gerçekten anime severleri buraya toplamak ve tartışma ortamı oluşturmak isteniyorsa gözardı edilmemelidir. Bahsettiğiniz farklı ya da diğer sitelerle ilgili fazla bir bilgim yoktur ama, bahsettiğimiz bu site bir anime sitesi olduğundan fazlaca çıkar ilişkillerinin olacağını düşünmüyorum.
Son olarak bunları yazmamın amacı birileriyle tartışmak ya da olayları alevlendirmek değil sadece benim yaşadığım bu sorunu site üyeleriyle paylaşmaktı, lütfen yanlış anlaşılmasın.

beyazm

Yararlılık Puanı : -3
Erkek

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content Bugün 7:53

Sponsored content

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics