Miyamoto Musashi

 :: Konuş :: Rastgele^^

Aşağa gitmek

Miyamoto Musashi

Mesaj tarafından colt Bir Paz 20 Haz. 2010 - 10:53

Miyamoto Musashi (1584-1645)

Musashi'nin ünlü bir portresi, Happo Biraki (sekiz yandan açıklık) duruşu ile. Bu pozisyonda Musashi'ye saldırılabilecek açık nokta yok imiş..

Kimdir bu bir çok animede adı geçen kişi? "Space Adventure Cobra, Blade of the Immortal, Samurai Champlo" gibi animelerde ismini duymuşsunuzdur.
Ayrıca "Miyamoto Musashi: The Dream of the Last Samurai" adında bir anime filmi ve "Miyamoto" adında TV serisi vardır.

Japonların bu gün bile dillerinden düşürmediği bir kahramandır bu adam. Dünyanın en ünlü stratejistlerinden birisidir. Kılıç sanatında bir ekol kurmuş ve hayatının son iki senesini bir mağarada inzivaya çekilerek Ni Ten İchi Ryu adını verdiği strateji yolunu Beş Çember Kitabı'nda
ayrıntılarıyla anlatmıştır. Kendisinin de belirttiği gibi, bu bir klasik strateji rehberidir ve sadece tekil dövüşlerde değil savaşlarda dahi galibiyeti
amaç edinen yollar bütünüdür. Bu gün japonya'nın büyük şirketleri dahi bu kitaptan feyz almışlardır dersek uygulama alanının genişliğini daha iyi anlatmış oluruz.


Yaşamı boyunca onu "Strateji Yolu" öğretisine götüren çeşitli olaylar yaşamıştır. Girdiği altmıştan fazla düelloyu kazanarak yenilmez ünvanını kazanmıştır. Daha 13 yaşındayken bir kavgada, mızrak ustası olan Arima Kihei'yi bir sopayla öldürmüştür.

16 yaşında Tadashima Akima ila yaptığı düellodan galip ayrılmıştır.

Daha sonra bir gezgin olarak ülkeyi dolaşmış, Shogunluk için yapılan savaşlardan bir çoğuna katılmış hep yenilen tarafta olmasına rağmen savaşlardan ve sonrasındaki temizlik operasyonlarından sağ kurtulmayı başarmıştır.

21 yaşında Kyoto'da babasıyla husumetleri yüzünden kan davalısı olduğu Yoshika ailesinin lideri Yoshika Seijuro ile karşılaşmış ve Seijuro'nun katanasına karşı bir boken (tahta kılıç) ile onu darmadağın etmiştir. Ardından ailenin ikinci büyük savaşçısını, Denshichiro Yoshika'yı da yine bir boken ile kafasını yararak öldürmüştür. Bu karşılaşmada, Musashi'nin klasik taktiklerinden biri olan düelloya geç gelme stratejisini izlediği söylenir.
Aile bu kez Mushashinin karşısına Seijuro'nun en küçük oğlunu, Hanshichiro'yu çıkarmaya karar verir. Ancak bu bir infaz planıdır çünkü 13 yaşında bir çocuktan Musashi'nin işini bitirmesini beklemeyen aile, yanına kalabalık bir koruma gurubu vermiştir. Musashi bu kez düellonun olacağı pirinç tarlasına vaktinden önce giderek gizlendir ve çocuğun ve korumaların gelmesiyle saklandığı yerden çıkarak çocuğu biçer, ikinci kılıcını (wakizashi) da çekerek korumaların arasına dalar ve kaçarak kurtulmayı başarır. Böylece bu korkunç olayla bu aileyle olan kan davası son bulur.

Japony'yı gezmeye devam eden samuray, Iga bölgesinde bir zincirli orak ustası olan Shishido Baikin'i öğrencilerinin önünde bir hançerle öldürür. Kavgayı izleyen öğrencilerin Musashi'ye saldırması üzerine o da iki kılıcını birden çekerek üzerine gelen kalabalığı geri püskürtür.

Edo'da Muso Gonosuke adlı bir savaşçı, Musashi'yi elinde yay yapmak için bir dal parçasını yonttuğu sırada ziyaret eder ve düelloya davet eder. Musashi elindeki dal parçasını rakibin kafasına indirmek suretiyle karşılaşmayı kazanır. Gonosuke kaçarak canını kurtarır.

Izumo bölgesinden geçerken Matsudaira isminde bir soyluyu ziyaret ederek emrindeki en güçlü savaşçıyla dövüşmek istediğini bildirir. Karşısına çıkarılan İki buçuk metrelik altıgen bir sopa kullanan savaşçıyı rahatlıkla yener. Bunun üzerine Matsudaira, Musashi'den kendisiyle de dövüşmesini istemesi üzerine Onunla yaptığı dövüşü de kazananarak bu soylunun saygısını kazanır. Bu son iki karşılaşmasında Musashi yine klasik stratejilerinden biri olan düşmanı arkasındaki bir yükseltiye ya da engele doğru kovalayarak yere düşürme taktiğini kulanmıştır.

Gelelim Musashi'yi efsane yapan karşılaşmaya... En ünlü düellosunu 1612'de Bunzen bölgesi Ogura'da Sasaki Koijuro'ya karşı yapmıştır. Koijuro ki kırlangıcın kuyruk hareketlerinden esinlenerek geliştirdiği Tsubame-gaeshi (kırlangıç karşılaması) güçlü kılıç tekniği bu gün bile öğretilen bir tekniktir. Bir düello için Koijuro'nun da hizmetinde bulunduğu bölgenin soylusu Hosokawa Tadaoki'den izin alındı. Ogura'dan birkaç kilometre ötedeki bir adada sabah saat 8:00'da düello için anlaştılar. Musashi Kojuro'yu yeneceğinden emindir ancak sonrasında öğrencilerinin onu sağ bırakmayacağını bildiğinden gözlerden ırak ve az sayıda refakatçinin bulunacağı bu adayı seçmiştir düello için. Bundan sonrası Musashi'nin tam bir strateji resitali sergilediği bir süreçtir.

-Musashi o gece kaldığı barakadan ayrılarak geceyi başka bir yerde konuk olarak geçirdi. Bu yüzden rakipten korktuğu için şehri terkettiği söylentileri yayıldı.

- Ertesi gün Musashi adada onu bekleyen rakibinden ve gözlemcilerden bir haberci gelene kadar uyudu. Kalktığında yıkanması için getirilen suyu içme suyu olarak kullandı. Düelloya pis pis gitti cenabet herif. Hatta kimonosunun yenlerini bir iple bağladı, saçını taramayarak başına bir havlu bağladı. Tam bir çapulcu oldu anlayacağınız.

* Musashi burada rakibin kendisini küçük görmesi için elinden geleni yapmaktadır.

- Adaya bir kayık yardımıyla giden Musashi, kayıkçıyla olan sohbeti sırasında yedek küreği yontarak bir tahta kılıç yaptı. Sonrasında adaya varana kadar uzanarak dinlendi.

* Burada da rakibe 'seni yenmek için bir kılıca ihtiyacım yok!' denilerek ilk stratejinin tersi uygulanmaktadır. Beş Çember - Ateş Kitabı bölümünde anlattığı rakibin aklını karıştırma taktiği.

- Kayık kıyıya yanaşırken Musashi dalgaların içine atlayarak kıyıda kendisini iki saattir güneşin alnında bekleyen rakibi, Sasaki Koijuro'ya doğru elindeki kürekten bozma boken ile koşmaya başladı. Koijuro ise Bizenli Nagamitsu Usta'nın imalatı olan katanayı kınından çıkardı ve kınını bir kenara fırlattı. Bunun üzerine Musashi "o kına artık ihtiyacın olmayacak" diyerek lafı koydu.

* Hem rakibi uzun süre bekletmiş hem de altından kalkılamayacak bir söz söyleyerek deli etmiştir, amaç rakibi sinirlendirerek hataya zorlamaktır.

- Koijuro ilk hamlesini yaptığı sırada düşmandan önce davranma yöntemlerinden ikincisi olan Tai No Sen (insiyatifi bekleme) yöntemiyle sopayı Koijuro'nun kafasına indirdi. Koijuro yere yıkılırken kılıcı Mushashi'nin paçalı eteğini ve başındaki havluyu kesti. Koijuro kanlar içinde yerde yatarken Musashi öğrenciler ve refakatçiler tarafından sağ bırakılmayacağını düşünerek iki kılıcını da çekip, şaşkına dönen şahitleri başıyla selamlayarak sandala doğru topuklamıştır.

* Musashi'nin Koijuro'yu tek hamlede alt etmesini yine onun stratejilerinden biri olan güneşi arkaya alma taktiğine bağlanmaktadır. (Beş Çember Kitabı - Ateş Kitabı bölümü Mekana Bağlı saldırı)

Musashi bu karşılaşmadan sonra hiçbir düellosunda gerçek kılıç kullanmadı, ve hepsinde de galip geldi.

1634 yılında strateji yolunu tam anlamıyla kavradığını ifade eder. 19 Mayıs 1645'te ölümünden birkaç hafta önce iki yıldır inzivada olduğu Reigendo mağarasında öğrencisi Teruo Nobuyuki'ye ithafen Beş Çember Kitabı'nı (Go Rin No Sho) yazdı.
Bu gün japonyanın en ünlü kılıç ustası olarak bilinir. Hatta Kensei (kılıç piri) ünvanını haketmiştir.

Yazdığı Beş Çember Kitabı (Go Rin No Sho) beş bölümden oluşur:
1. Toprak Kitabı
2. Su Kitabı
3. Ateş Kitabı
4. Rüzgar Kitabı
5. Boşluk Kitabı

Beş Çember Kitabı'ndan bazı güzel ayrıntılar:


"Strateji yolunu kavradığında anlayamayacağın hiçbirşey kalmayacaktır. Yolu herşeyde göreceksin."
"Tüm mesleklerin yollarını incele."

Bu iki sözün hakkını vermiş ve sadece kılıç ustalığı değil, çini resim sanatında en iyilerden biri olmuştur, tahta oymacılığı, kılıç yapımı, şiir yazma, beste yapma gibi birçok alanda geliştirdiği "Strateji Yolu"nu kullanarak döneminin en saygın ustalarıyla yarışmıştır.

Musashi, Strateji Yolu'nu şu ilkelerle özetler:
1.Dürüst düsünceden sapma.
2.Ögrenme,temrindedir.
3.Her sanatla tanış.
4.Bütün mesleklerin yollarını ögren.
5.Dünyevi konularda kazançla kayıbı ayırdet.
6.Herseye iliskin sezgisel yargı ve anlayısın olsun.
7.Görülmeyen seyleri algıla.
8.En kücük ayrıntıyı dahi önemse.
9.Yararı olmayan seyi yapma.En son colt tarafından Çarş. 22 Eyl. 2010 - 20:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
avatar
colt

Yararlılık Puanı : 1747
Mesaj Sayısı : 1116
Erkek
Yaş : 36
Nerden : Ankara
Lakap : desesperado

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Miyamoto Musashi

Mesaj tarafından straw-hat Bir Paz 20 Haz. 2010 - 11:07

sevdim bu adamı ,

şu beş çember kitabını internette bulmak mümkünmüdür acaba ..?

_________________


avatar
straw-hat
Moderatör
Moderatör

Yararlılık Puanı : 415
Mesaj Sayısı : 1322
Erkek
Yaş : 27

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Miyamoto Musashi

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Paz 20 Haz. 2010 - 11:14

straw-hat demiş ki:şu beş çember kitabını internette bulmak mümkünmüdür acaba ..?

buyur volkanım

Spoiler:

çok güzel bir paylaşım colt-kun eline sağlık ve evet 5 çember... hayatımda iz bırakan kitaplardan ben de tavsiye ederim minna
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Miyamoto Musashi

Mesaj tarafından straw-hat Bir Paz 20 Haz. 2010 - 11:20

sağol yağmurum ..

_________________


avatar
straw-hat
Moderatör
Moderatör

Yararlılık Puanı : 415
Mesaj Sayısı : 1322
Erkek
Yaş : 27

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Miyamoto Musashi

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Paz 20 Haz. 2010 - 11:30

ne demek volkanım
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Miyamoto Musashi

Mesaj tarafından kralgoku Bir C.tesi 3 Tem. 2010 - 11:11

Bu adamın mangasını yapıyolar adı vegabond adam taktikçi iyi dövüşcü aöa amlattığın hayatı ile mangasında baya bi farklılıklar var mangasında hep dövüşü göğüs göğüse yaptı anlattığın taktikleri kullanmadı yani adamlar adamı biraz daha övmek için böle yapmışlar Yararlı bir yazı yazmışsın eline sağlık
avatar
kralgoku

Yararlılık Puanı : 7
Mesaj Sayısı : 184
Erkek

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Miyamoto Musashi

Mesaj tarafından colt Bir Paz 4 Tem. 2010 - 9:12

ah evet Vagabond da vardı, mangayı duymuştum ama okumamıştım. bir de geçen nostalji yaparken Rurouni Kenshin'de denk geldim. Yahiko bu adamın hayatını anlatan bir kitap okuyordu animede.
avatar
colt

Yararlılık Puanı : 1747
Mesaj Sayısı : 1116
Erkek
Yaş : 36
Nerden : Ankara
Lakap : desesperado

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 :: Konuş :: Rastgele^^

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz