Torrent nedir nasıl kullanılır

Aşağa gitmek

Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Ptsi 7 Eyl. 2009 - 17:15

Pek çok kişinin torrentte sorunu var. Bu nedenle bu başlığı açmak gerek diye düşündüm. Yer yer bazı sitelerden alıntı yaparak yer yer kendim anlatarak devam edeceğim umarım faydalı olur...

Öncelikle torrentin ne olduğunu anlatayım. Torrent son dönemlerde büyük ve her türlü uzantısı olan dosyayı transfer etmek için kullanılan güvenli ve hızlı bir sistemdir. Her Pc To Pc paylaşım programında olduğu gibi bu sistemde de legal paylaşımlar genellikle yapılmamaktadır.

Torrent ilk olarak linux sistemler için tasarlandı.Linux yazılımları çok büyük ebadlarda olduğu için paylaşılırken hep sorun çıkarıyorlardı.Bu sebeple torent sistemi doğdu. Torrent sisteminin çalisma prensibi çok basittir. İlk olarak belirlenen ana sunucu paylaşılıcak dosyayı 32kb dan 4mb kadar olan parçalara ayırıyor. Bu parçalar daha sonra tracker dosyasını çeken bütün kullanıcılara dağıtılıyor kullanıcılar hep p2p de olduğu gibi parçaları hem seed eden makinadan hemde öbür download eden makinalardan alabiliyor.Torrentte dosyayı paylaşan kulanıcı aradan çekilse bile kullanıcılar eksik kalan dosyaları kendi aralarında paylaşıp downloadlarını bitrerek kendileri de birer seeder a dönüşebiliyorlar. Bu paylaşımda kullanıcıların hızı önemli değil buda hızlı upload eden kullanıcıların üzerine yüklenilmesini önlüyor her ne kadar Bitcomet adlı torrent cilent'ı bunun aksini başarıp birçok sistem den banlanmış olsada. Torrent sistemi hatasız download yapmasıylada ünlüdür torrent dosyayı download ederken hata denetliyicisi kullanır ve hatalı dosya indiyse hemen başka bir kullanıcıdan yeni parçacık talep eder bunuda kullanıcıya yansıtmaz hiç bir zaman. Ek olarak torrent dosya indirirken yer bakımındada tutumlu davranır indirilmemiş bir dosyayla HDD sanal olarak yer kaplamaktansa indirdikçe yer kaplamaya başlar bu özellik bizim gibi çok hızlı internet hızına sahip olmayan kullanıclar için çok iyi bir özelliktir ama 100kb yi geçtiğiniz anlarda bu özellik harddiskinize zarar verebiliyor onun için HDD sanal alan ayırma özelliği de seçilebilir bir seçenek olarak programların içine konmuştur. Torrent sistemi adaletlidir öbür kullanıcıların kaçla indirip kaçla gönderidğini görebilirsiniz bir kullanıcı 100kb ile download yapıyor ve 1 kb ile uplaod yapıyorsa onlara leecher denir bu tip bencil kullanıcıların iplerine belirle bir süreliğine ban koyabilirsiniz hatta şimdiki bir çok torrent clientı bunu kendisi otomatik yapıyor bu bakımdan torrent gerçekten adil bir paylaşım programıdır.
 • Seed: İngilizcede tohum anlamına gelen kelime, Torrent dünyasında kaynak anlamına gelir. Dosyanın tümüne sahip ve paylaşımda
  bulunduran kişilere seeder denir.

 • Leech: İngilizcede "sülük" anlamına gelen kelime, Torrent dünyasında Sömürücü ya da Dosyayı çekenlere denir. Dosyayı çeken kişiler aynı zamanda Dosyanın kısmi bir bölümüne sahip olduklarından Leecher diye anlırlar. Bir diğer anlamda ise Dosyayı paylaşmayı sevmeyen Dosyanın Paylaşılmasına engel olan kişilere Leecher denilir.
 • Peer: Seed ve Leech in toplamına verilen isimdir.
 • ReSeed: Daha önce indirilmiş bir Torrent ile çekilen dosyaların bir süre sonra tekrar Seed etme işlemine verilen isimdir. Bu işlem Hash kontrolü gerektirir. Torrent ile çekilen dosyaların en ufak bir değişikliğe bile uğramamış olmaları gerekmektedir.
 • Hash: İngilizcedeki anlamından tamamen farklı bir anlamda kullanılır Torrent dünyasında. Hash aslında bir MD5'dir. Torrentin indikten sonra ve indirilen parçaların doğru olup olmadığını kontrolü için kullanılan bir Bütünlük Kontrolüdür. Her Torrente, her dosya ve her parçada bulunur. Kullanıcı sadece Torrentin genel Hash bilgisini görebilir. Hash bilgisi her Torrente farklı olduğundan aynı zamanda Torrent dosyasınıda tanımlar.
 • Tracker: Torrentin bağlandığı basit bir sunucudur. Torrenti çeken Peerler Trackere dosya hakkında bilgi gönderirler, Diğer Peerler ise Trackere bağlanarak kimde hangi dosyanın hangi parçalarının olduğunu öğrenirler. Tracker üzerinden kesinlikle dosya transferi gerçekleşmez sadece Kaynak paylaşılır. Kim nekadar dosya çekti ve ne kadar yükledi gibi İstatislik bilgilerinide barındırabilir.
 • DHT: Distributed Hash Table Peerler arası Kaynak paylaşımı diye özetleyebileceğimiz bir özelliktir. Trackerden bağımsız kaynak bulma işini üstlenir. Private (özel) Trackerlarda kullanılmaması gerekmektedir.
 • Download: Torrent sistemi aracılı ile diğer kullanıcılardan Dosya indirme işlemine verilen isim.
 • Upload: Torrent sistemi aracılığı ile diğer kullanıcılara Dosya gönderme işlemine verilen isim.
 • Ratio: Bir Torrentin (aslında torrent ten çekilen dosyaların) Upload işleminin Download işlemine oranıdır. Bu özellik Private (özel) Trackerlarde özellikle önemlidir. Sağlıklı paylaşımı ve Hit&run olayını ortadan kaldırmak ve dosyaların daha yüksek hızlarda sunulmasını sağlamak için kullanılan bir özelliğe verilen isimdir. Genel olarak Torrent dünyasında paylaşımcıyım diyebilmek için 0,5 Ratioyu yakalamanız gerekmektedir, Yani 10 Mb Download'a 5 Mb Upload yapmanız gerekmektedir. Public (genel) Trackerlarde ise tamamen Torrent ruhuna ve kullanıcının insafıyla alakalı bir yaptırımdır.
 • Hit&run: İngilizce anlamı Vur ve Kaç olan kelime, benzer bir anlamda Torrent Dünyasında da kullanılmaktadır. Dosyayı çekip hemen paylaşımdan kaldırma işlemine ve kaldırana verilen isimdir. Torrent dünyasında kesinlikle sevilmezler. Ve istenmeyen bir olaydır.
Utorrent , torrent linklerini kullanarak downlaod yapmamıza yarayan bir çeşit client yazılımıdır. Aynı katagoride bir çok client yazılımı ( ABC 3.1,Bit torrent , Azureus, Bit Tornado, BitLord, BitComet, Rufus, Zip Torrent vs…) mevcuttur.Bu rehberde utorrent kullanımını anlatmaya çalışacağım.

Utorrent dışında birden çok client yazılımı yükledim ve kullandım ancak performans olarak ve sistem kaynaklarını en az kullanan client olarak utorrnet ı kullanmaya karar verdim. Halen utorrent kullanıyorum ve hiçbir şikayetim yok. Söylediğim gibi sistem kaynaklarının çok azı ile çalıştığı için sisteme yük getirecek bir yazılım olmaktan çıkıyor. Bazı client yazılımları jawa destekli olduklarından dolayı sistemde kilitlenmelere, donmalara dahi sebebiyet verebiliyor. Utorrent de böyle bir olayla hiç karşılaşmadım.

İlk olarak buradan
Spoiler:
utorrent yazılımını downlaod ediyoruz. Kurulumu oldukça basit olduğundan dolayı kurulum aşamasını geçiyorum ve rehberi okuyan kişilerin sisteminde utorrent yazılımını kurduklarını varsayarak devam ediyorum.

Kurulum bittikten sonra ilk yapmamız gereken network yapılandırmasını yapmak oluyor. Network yapılandırması dediğim şey; yazılımın kullandığı port numarasını ( bu port numarası sabit değildir ilgili menüler kullanılarak istediğiniz ( kullanılmayan ) bir port numarası ile değiştirebilirsiniz. İleriki konularda işlenecektir. ) adsl modem den localdeki statik ip ( 192.168.1.33 gibi ) numaramıza NAT yapmaktır. Bu işlemi kullanmış olduğumuz adsl modemden yapmak zorundayız aksi takdirde download işlemi sınırlı olacaktır.

Not : NAT ( port yönlendirme ) işlemi her bir adsl modemde farklı menülerden yapıldığından dolayı burada ayrıntılı olarak anlatıma girmiyorum.Belki ilerleyen günlerde bu konu hakkında ayrıca rehber hazırlarım.

Utorrent arayüzünde network ayarlamalarını yapmak için Seçeneklerden Hız Rehberi ne girelim.
Bu resimde görüldüğü gibi adsl modemimizden 35029 numaralı port u localdeki statik ip numaramıza ( 192.168.1.33 gibi ) yönlendirme yapıyoruz. 35029 numaralı port numarasını isteğe bağlı olarak, kullanılmayan bir port numarası ile değiştirebiliriz. Böyle bir değişiklik yapıldığı takdirde adsl modem den değiştirdiğimiz port numarası nat yapılacaktır. Adsl modemden başarılı bir şekilde NAT işlemi yapıldıktan sonra resimde görülen Port u test edin butonuna
bastığımızda karşımıza bir explorer sayfası açılır. Açılan sayfada ;


"OK! Port 35029 is open and accepting connections. You will be able to receive incoming BitTorrent connections."


Yazısını görüyorsak başarılı bir şekilde NAT işlemi yapmışız demektir.Açılan sayfada

"Error! Port 65632 does not appear to be open.
Please see www.portforward.com for more information about how to map a port."


Gibi bir hata uyarısı alıyorsak NAT işlemlerimizi dikkatlice gözden geçirmeliyiz demektir. Çünkü yapmış olduğumuz NAT başarısız olmuştur.

Bu aşamada tüm kullanıcıların başarılı bir şekilde NAT işlemi yaptıklarını varsayarak devam ediyorum. Bu işlemle network ayarlarımızın bir kısmını yapmış oluyoruz.Bahsetmek istediğim başka bir konuda windows xp işletim sistemleri ile birlikte gelen ve bağlantı hızınızda düşüşlere sebep olan TCPIP. sys dosyasıdır. Xp Sp1 li sistemlerde yokken microsoft sp2 ile birlikte güvenliği artırmak amacıyla half-open ( yarı açık ) dediğimiz bağlantıları 10 ile sınırlamıştır.Dolayısıyla sp2 li sistemlerin tamamında limit 10 olacaktır ve bu durum utorrent için istenmeyen durumdur. Neticede aynı anda bağlanabileceği bir çok bağlantı olmasına rağmen TCPIP.sys bu bağlantıların 10 tanesine izin verecek, adsl modem e gelen diğer istekler gereksiz trafiğe sebep olacak, hepsinden de önemlisi kabul edilemeyen diğer bağlantılardan faydalanamayacağımızdan dolayı hız düşümü ( download hızı ) ile karşılaşacağız. Şimdi Sp2 ile birlikte gelen bu 10 limitini kaldırmak için ilk olarak
Spoiler:
yamayı indirip pc e kaydedelim. Yamayı çalıştırıp 50 değerini girelim ve 15-20 sn kadar beklediğimizde windows bileşenlerinin değiştirildiğine dair bir uyarı alacağız bu uyarıyı iptalle geçelim ve önemsemeyelim. Çünkü bahsettiği bileşenlerde bir değişiklik yaptık ve 10 limitini 50 ile değiştirdik. Bundan dolayı bu uyarıyı alıyoruz ve bu uyarı bizim için önemli değil. Şimdi pc i restart ettiğimizde artık limitimiz 10 değil 50 olmuş oldu. Bu rakam ideal bir rakamdır. İşletim
sistemimizde half-open limitimizi değiştirdik ancak birde utorrent değerleri arasından limit değişikliği yapmamız gerekecek. Utorrent default olarak haf-open bağlantı değeri 8 dir. Biz bu değeri değiştirmek için seçeneklerden tercihlere gireriz.(bakınız aşağıdaki resme)
En son melancholyoftherain tarafından Paz 25 Tem. 2010 - 21:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından DarK_WarrioR Bir Ptsi 7 Eyl. 2009 - 17:33

Hmm yağmur abla ben utorrent kullanıyorum ... Download hızı sınırsız upload hızı 1 kb ... Ban yermiyim ? Yediyesem nasıl anlarım ? ... Konu için teşekkürler ...
avatar
DarK_WarrioR

Yararlılık Puanı : 372
Mesaj Sayısı : 314
Erkek
Yaş : 22
Nerden : İzmir/Aliağa
Hobi : Anime ^^

Kullanıcı profilini gör http://animeup.clicboard.com =)

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Ptsi 7 Eyl. 2009 - 17:49
1 – Gelişmiş seçenekleri seçeriz
2 – net.max_halfopen değerini seçeriz
3 – Değer sekmesindeki 8 i silip yerine 40 yazarız
4 – Yeni değerimizin ayarlanması için ayarla butonuna basarız
5 – tamam butonuna basarak işlemi sonlandırırız.

Bu işlemin sonunda half-open değerimiz 8 iken 40 olmuş oldu ve böylece network yapılandırmamız sona erdi.

UTORRENT LİNKLERİNİ EKLEMEK VE DOWNLOAD YAPMAK :

Utorrent
da iki farklı indirme fonksiyonu vardır. Birincisi torretlarımızı
önceden ayarladığımız varsayılan ayarlara bağlı olarak ekleme
yöntemidir. Bu yöntemi dosya torrent ekle seçeneği ile gerçekleştiriz.
Diğer seçenekte ise indirme işlemi yapmadan önce dosyaları nereye
kaydedeceğimizi gibi bazı ayarlamalar yapabildiğimiz dosya torrent ekle
( farklı kaydet ) seçeneğidir. En çok kullanılan yöntem de budur. Bu
yöntemi kullanmak için internetten torrent link i indirmiş ve pc e
kaydetmiş olmalıyız. Sonrasında dosya torrent ekle (farklı kaydet) e
basarız.


Resimde
görüldüğü gibi bir pencere gelir ve biz daha önceden internetten
indirdiğimiz torrent link ini bulur ve aç butonuna basarız.


Karşımıza bu pencere gelir.
1 – indireceğimiz dosya yada dosyaları nereye kaydedeceğini belirler.
2 – torrent hakkında bilgileri buradan görebiliriz.
3 – indireceğimiz dosyaların uzantılarını ve boyutlarını buradan görebiliriz.
4 – torrent e ait gelişmiş özelliklerin bulunduğu pencereye geçiş yapar.

Gelişmiş butonuna bastığımızda aşağıdaki pencere açılır.

Bu pencerede sırasıyla
1
– torrent i oluşturan kişinin eklemiş olduğu izleyici ( tracer ) adresi
vardır. İsteğe bağlı olarak her bir adres arasında bir boşuk olacak
şekilde yeni izleyici adresleri girebilir. Listemizde ekli izleyici
adresleri bazen zaman aşımına uğrayabiliyor yada kullanılmaz hale
gelebiliyorlar.Böylesi durumlarda bu listede alternatif bir kaç
izleyici adresi olması önerilir. Değişik forum gruplarında sürekli
güncellenen tracer list ler bulunmaktadır.

2
– Bu alanda indirmek istediğimiz bu torrent için bat genişliği
ayarlamaları yapabiliyoruz. Download hızı veya upload hızını
sınırlayabiliyoruz. Değerler default olarak kaldığı takdirde default
değerleri kullanıyor. İlerleyen konularda değinilecektir.

3
– Torrent i indirme işlemi bittikten sonra bu torrent i ne kadar süre
ortalayacağınızı ( paylaşıma açık ) yada ortalamayacağınızı buradan
ayarlayabilirsiniz.

4 – Eğer bu seçeneği
seçerseniz, gönderdiğiniz torrent’i o anda en hızlı download eden
kişiye aktaracak şekilde ortalamış olursunuz. Yani süper ortalamada
amaç dosyayı hemen birine aktarıp ortalayan sayısını bir an once
arttırabilmektir. Bunun dışında ne ortalama hızınıza nede ratiolarınıza
ekstra yarar sağlamaz. Böylece barındırdığınız dosyanın aynı
parçalarını sürekli başkalarına göndererek zaman kaybetmez ve tek bir
kişiye göndererek ortalayan sayısının daha çabuk artmasını sağlarsınız.

5 – Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra download işlemini başlatmak için kullanılan buton.
Yukardaki işlemleri sırasıyla yaptığımızda download yapmak istediğimiz
torrent linkini listemize eklemiş ve downlaod a başlamasını sağlamış
oluruz. Sonrasında listemize eklediğimiz linklerin ne durumda olduğunu
program arayüzünden öğrenebiliriz.( bakınız aşağıdaki resme )


1
– Listemize eklediğimiz torrent lar üzerinde işlem
(durdurma,silme,başlatma vs..) yapabildiğimiz yerdir. Ayrıca kısayol
tuşları kullanılarak yeni bir torrent ekleme ve torent oluşturma
seçeneklerinin kısayol tuşlarıda bu alanda mevcuttur.

2 – Download etmek için listemize eklediğimiz torrent ları gösteren listedir.
3
– Listede seçili torrent a ait ayrıntıların olduğu tag dır.Her bir tag
da farklı bilgilendirmeler mevcuttur. Eş/ortakların durumunu,
dosyaların durumunu vs.. ilgili taglara girerek görebiliriz.

4
– Bu alanda listede seçili olan torrent a ait detaylı bilgiler
vardır.Aktarım durumu ( download hızı , geçen ve kalan süre vss..) ,
izleyici durumu ve genel ( dosyaların kaydedildiği yer , parçaların
sayı ve botuları vs..) durumu bu alandan görebiliriz.
Ayrıca
yazılımın arayüzünde monitörümüzün en alt kısmına gelen kısımda da bize
utorrent ayarları hakkında bilgiler vermektedir.(bakınız aşağıdaki
resme)


1
– Utorrent proğramına özel bir ayardır.proğram ayarlarından upload
sınırını 6 kb ın altına düşürüldüğü anda program sınırlı download
moduna geçiyor ve download hızınızı düşürüyor.Bu istenmeyen durumu
gidermek için upload hızını 6kb ve üstü bir değer vermek
gerekir.(ilerde anlatılacaktır)

2 – Ağ
tamam yazısını görebiliyorsak başarılı bir şekilde NAT işlemi yapmışız
demektir.Aksi takdirde ağ tamam yazısı çıkmayacaktır.

3 – Download hızını ve toplam download boyutunu gösterir.

Not : Bu bilgilere yardım istatistikleri göster seçeneğinden de görebiliriz.


4 – Upload hızını ve toplam upload boyutunu gösterir.


SINIRLI İNDİRME SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ :

Yukarda
kısaca bahsettiğim gibi sınırlı indirme ibaresi , upload hızımızı 6 kb
ve altında bir değere çektiğimizde ortaya çıkmaktadır. 6 kb ve üstünde
böyle bir sorun oluşmamaktadır. Programı yazan kişilerin paylaşımı
sevdirmek amacıyla yaptıklarını düşündüğüm, hatta takdir ettiğim bir
uygulama. Upload sınırı 6 kb ve üzeri ayarlamak ve bu sorundan
kurtulmak için Seçenekler tercihlerden ağ seçeneklerine girilir.


Bu pencerede sırasıyla ;
1
– Hatırlarsınız rehberin ilk başlarında Adsl modemden NAT yapmıştık.
İşte NAT yaptığımız port numrası nın olduğu alan.İsteğe bağlı port
numarası değiştirilebilir veya rastgele port butonu kullanarak
yazılımın bir port seçmesi sağlanabilir. Her halükarda orada yazan port
numarası adsl modem üzerinden nat yapılmalı. Aksi takdirde ağ tamam
yazısını göremeyiz ve sınırlı downlaod yaparız.

2
– Sınırlı indirme yazısına sebep olan alandır.kullanıcı resimde
görüldüğü gibi ilkili alana 6 kb değerinden az bir rakam yazarsa
sınırlı indirme moduna geçmiş olur. Orada yazan 2 rakamını 6
yaptığımızda bu sorun ortadan kalkacaktır.

3
– Bu alanda kullanıcı istersen download sınırını tanımlayabilir. Bu
alana 20 yazdığımızda utorrent toplam download hızı olarak 20kb i
geçemeyecektir. Default değeri 0 dır ve anlamı limitsizdir.

4 – Yeni ayarlarımızın kayda alınması için kullandığımız buton.
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Ptsi 7 Eyl. 2009 - 17:53

DarK_WarrioR demiş ki:Hmm yağmur abla ben utorrent kullanıyorum ... Download hızı sınırsız upload hızı 1 kb ... Ban yermiyim ? Yediyesem nasıl anlarım ? ... Konu için teşekkürler ...

Canım bu senin ne süredir torrent kullandığın ile ilgili... Bence en kısa zamanda 1kb nin üstüne çıkmalısın Ayrıca banların rapor bölümünde gözükür...
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından jetkiller Bir Ptsi 7 Eyl. 2009 - 17:57

Güzelde bende yapamadın
avatar
jetkiller

Yararlılık Puanı : 766
Mesaj Sayısı : 592
Erkek
Yaş : 24
Nerden : Öğrendik şu Anime'yi
Hobi : Pivot,Anime,Cs 1.5,Manga
Lakap : Evanna Lynch

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Ptsi 7 Eyl. 2009 - 17:59

jetkiller demiş ki:Güzelde bende yapamadın

o benim değil seninle alakalıydı canım sen kesin birşeyi yanlış yaptın
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından jetkiller Bir Ptsi 7 Eyl. 2009 - 21:38

Ne demek istiyorsun açıkca belirt
avatar
jetkiller

Yararlılık Puanı : 766
Mesaj Sayısı : 592
Erkek
Yaş : 24
Nerden : Öğrendik şu Anime'yi
Hobi : Pivot,Anime,Cs 1.5,Manga
Lakap : Evanna Lynch

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından LuluNatu Bir Salı 8 Eyl. 2009 - 5:21

ellerine sağık oftherain, çok teşekkürler
avatar
LuluNatu

Yararlılık Puanı : 3880
Mesaj Sayısı : 2289
Kadın
Yaş : 24
Nerden : Aniasé ~ İstanbul

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Salı 8 Eyl. 2009 - 9:48

ne demek canım umarım faydalı olur
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından jetkiller Bir Salı 8 Eyl. 2009 - 13:29

Neyse güzel olmuş
avatar
jetkiller

Yararlılık Puanı : 766
Mesaj Sayısı : 592
Erkek
Yaş : 24
Nerden : Öğrendik şu Anime'yi
Hobi : Pivot,Anime,Cs 1.5,Manga
Lakap : Evanna Lynch

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından Mahlas_Kafkef Bir Perş. 10 Eyl. 2009 - 23:24

Yağmur bittorrent kullanıyorum.Hızımı arttır nolur

_________________
NADYA

Spoiler:
avatar
Mahlas_Kafkef
Moderatör
Moderatör

Yararlılık Puanı : 1954
Mesaj Sayısı : 1776
Erkek
Yaş : 25
Nerden : Dikmen-Ankara
Hobi : Karpuz Kabuğundan gemiler yapmak ve tabutta rövaşata çekmekxD

Kullanıcı profilini gör http://myanimelist.net/profile/Mahlas_Kafkef

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Torrent nedir nasıl kullanılır

Mesaj tarafından melancholyoftherain Bir Cuma 11 Eyl. 2009 - 1:47

Mahlas_Kafkef demiş ki:Yağmur bittorrent kullanıyorum.Hızımı arttır nolur


ah canım yukarıda herşey yazıyor ya sen arttırsan olmaz mı ya da yarın uğraşalım istersen akşam dokuzdan önce ulaş bana çünkü o saatte yola çıkıyorum uzun bir çekim dönemi beni bekliyor
avatar
melancholyoftherain

Yararlılık Puanı : 2312
Mesaj Sayısı : 1788
Kadın
Yaş : 35
Nerden : burası neresi sen kimsin? :D
Hobi : Fotoğraf

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz